Чисто технически уеб дизайна може да се определи като писане на хипертекст, т.е. текст с интерактивни препратки, било то към други части на текста, или към друг текстов документ.
Като краен продукт от уеб дизайна се получават HTML страници, картинки в различни формати (най-често jpeg, png), анимации (най-често gif или flash) и т.н. Отделните компоненти получени при уеб дизайна на една страница или на цял уеб сайт се разпределят във файлове, които от своя страна се разпределят в директории. Обикновено една уеб страница е един файл (картинките и другите графични и аудио обекти са отделни файлове, въпреки че всичко се визуализира като едно цяло), но това не е задължително, особено когато се използват скриптове изпълнявани на сървъра. В този случай един скрипт може да генерира десетки страници, както и десетки скриптове могат да генерират само една страница.
Процеса на уеб дизайн може да се разглежда като смесица от творческа и техническа работа. Творческата работа включва художествена изработка на отделните графични и аудио елементи, форматирането на текста. Техническата работа включва подредбата на тези елементи, най-често чрез HTML код, който чрез съответния използван стандарт, след това се визуализира на изходно устройство (обикновено монитор). Техническата част допълнително включва и разработване на клиент-базиран код, който най-често се използва за подобряване на разглеждането на даден сайт и се реализира най-често чрез JavaScript или VBScript. Пример за такъв клиент-базиран код, изпълняван от браузъра на даден посетител, е например придвижването на мишката върху елементи от менюто, които са картинки, като при преминавате през даден графичен елемент той се сменя с друг, за да се илюстрира това, че мишката е преминала през този елемент от менюто.